I celníci nosili meče
5. června 2023
Celníky dnes nejčastěji potkáváme na dálnicích, kde kontrolují projíždějící kamiony nebo o nich čteme v souvislosti se zadržením kontrabandů pašovaného zboží. K mužům a ženám v černých uniformách neodmyslitelně patří pistole za pasem. Představa, že by místo ní nosili po boku malý mečík, nám připadá absurdní.
Českoslovenští celníci nosili mečík až do roku 1939 na základě vládního nařízení 131/1932 z 22. července roku 1932. Mečík byl na levém boku přes plášť nebo blůzu tehdy nově zavedeného tmavozeleného služebního stejnokroje. Se změněným prvorepublikovýchm státním znakem ho pak ještě dále nosili celníci nově vzniklého Slovenského štátu.
Mikov pro sběratele a fanoušky chladných zbraní vyrábí přesnou kopii tohoto mečíku. Každý kus je ručně vyrobený originál s pořadovým číslem vyráběné série. A jedinou změnou vůči prvorepublikovým originálům je, že na rikasu čepele, kde byly uvedeny značky původních výrobců, kteří dnes již neexistují, je značka Mikov.
Celní mečík je samozřejmě dodávaný kompletní, tedy včetně pochvy, závěsníku a střapce v dárkové kazetě. Společně s leteckým kordíkem vzor 27, pamětním kordem a vycházkovou šavlí vz 24/27 patří mezi špičkové řemeslné výrobky s vysokou přidanou hodnotou ruční práce, na jejichž produkci jsme jako Mikov právem hrdí.
Celní mečík si můžete objednat zde.