Dříve, než přistoupíme k samotnému ostření, je nutné si patřičně připravit brusný kámen. Kámen je třeba zvlhčit buďto vodou nebo olejem, některé kameny je nutné nejdříve celé ponořit zhruba na dobu 5 minut do vody. Připravený kámen doporučujeme umístit na protiskluzovou podložku. Kámen by měl být vlhký po celou dobu ostření.
Na přípravený kámen přiložíme pod úhlem cca 10 - 15 stupňů (mezi tupou částí čepele a brusným kamenem by měla být mezera zhruba tak na dvě desetikorunové mince). Doporučujeme začínat brousit od hrotu k držadlu. Prsty druhé ruky přitlačíme broušenou čepel na brusný kámen a při stálém udržování úhlu pomalým pozvolným pohybem táhneme na konec brusného kamene a poté zpět do výchozího místa. Tento pohyb je počítán jako jedna brusná sada. Po pěti brusných sadách je třeba čepel zkontrolovat, jestli je na noži zbroušena fazeta. Pokud není, pokračujeme v broušení dalšími pěti brusnými sadami. Když jsme nůž nabrousili z jedné strany, otočíme ho a stejným způsobem postupujeme i na jeho druhé straně.
Po dokončení ostření je třeba zahladit vzniklý otřep. K tomu slouží ocílka z naší nabídky. Začínáme u základny (rukojeti) a končíme u špičky nože tak, že vedeme pod úhlem 10 - 15 stupňů proti ostří kontinuální pohyb od horní ke spodní části ocílky. Opět opakujeme pětkrát.
Na závěr nůž opláchneme pod tekoucí vodou a osušíme ho. Jestli bylo broušení úspěšné, můžeme ověřit tak, že nožem podélně rozřízneme list papíru. Pokud ho nůž řeže plynule a bez drhnutí, je ostří v pořádku.
Po dokončení broušení je třeba brusný kámen očistit a uložit na suché místo mimo přímý dosah slunečního světla.