Zdrsnění čepele - jimping

12. srpna 2024

Čepele nožů nejsou pouhé naostřené kusy kovu. Designéři při jejich návrhu pečlivě promýšlejí a propočítávají tvar, aby co nejlépe odpovídal účelu nože. A stejně tak přemýšlejí i nad dalšími prvky, které by čepel měla obsahovat. Nedávno jsme psali o choilu, který ale není jediným doplněním čepelí. Možná ještě používanější doplňkem než choil je tzv. jimping, tedy zdrsnění hřbetu čepele.

Jimping sice působí nenápadně, ale může zásadně ovlivnit ergonomii, bezpečnost a kontrolu při používání nože. Jako trend se začal uplatňovat v 70. letech dvacátého století zejména u taktických a vojenských nožů. Není proto divu, že Mikov jimping využil u svého legendárního vojenského nože UTON, který v této době vznikal. Jaké tedy jimping přináší noži výhody? 

Jedním z hlavních důvodů, proč je hřbet čepele zdrsněný, je zlepšení úchopu. Zdrsnění poskytuje lepší oporu pro palec nebo jiné prsty, které se při práci s nožem často opírají o hřbet čepele. To je obzvlášť důležité tam, kde je vyžadována přesnost a jemnost, ale  zároveň to umožňuje aplikovat větší sílu bez rizika, že nůž vyklouzne z ruky. Zdrsnění hřbetu zajišťuje, že palec pevně drží pozici i když je rukojeť nože mokrá, mastná nebo jinak kluzká. To je důležité nejen pro vojáky, ale také pro lovce a outdoorové nadšence. Mikov proto zdrsnil hřbet čepele například i u potápěčského nože Diver, tankistického nože Taurus nebo outdoorového nože Patron

Ačkoliv je hlavním důvodem pro jimping funkčnost a bezpečnost, nelze opomenout ani estetický aspekt. Mikov dává na design velký důraz, a proto je zdrsnění hřbetu čepelí prováděno tak, aby nožům dodalo jedinečný vzhled. Typickým příkladem jsou vojenské nože Projektu válečný veterán Storm, Repetitor a Golak

Jestliže tedy vybíráte nový nůž, mělo by tedy jedním z kritérií výběru být i to, nakolik pro vás zdrsnění čepele může být užitečné a praktické. Jeho výhody jsou v každém případě nesporné a nepřehlédnutelné.