Středoevropská legenda pod zkratkou UTON
11. dubna 2019
UTON je zkratka, která se používá pro armádní útočný nůž vz. 75. Používali ho vojáci někdejší Československé lidové armády, kteří do roku 1989 stáli na opačné straně studené války než legendární James Bond. Sloužil průzkumníkům, parašutistům a letcům socialistického tábora k sebeobraně a k tiché likvidaci nepřátel.
Vývoj nože začal pravděpodobně již někdy v roce 1972. Z několika verzí, které tehdy vznikaly ve vojenském Výzkumném a zkušebním ústavu Slavičín nakonec byla vybrána ta, kterou známe dnes. A protože v době plánovaného hospodářství neexistovala soutěž mezi výrobci, dostal produkci UTONu od Ministerstva národní obrany zadanou tehdejší národní podnik Mikov. UTON tak z Valašska doputoval do Českého Švýcarska.
Vojenský nůž s pevnou čepelí se tehdy vyráběl z nerezové oceli 17029, která byla tepelně zpracována technologií MARTFROST. Jednalo se o hluboké zmražení ocele po zakalení, které dalo materiálu požadované vlastnosti. V rámci utajení nesměl být na čepeli nože znak výrobce, ale pouze číslo série (od 0001 po 0007). Každý stý nůž procházel testy a měřením tvrdosti. Na takto kontrolovaných nožích pak byl vyražen znak vojenské správy.
Vojáci nože nosili v pochvách, které byly vyráběny z pěti vrstev nýty spojené hovězí kůže. V pochvě byly dvě plechové manžety. Ty jistily nůž proti samovolnému vypadnutí. Ani pochva nesměla nést znak výrobce, kterým tehdy byl národní podnik KOZAK. V pochvě byly ještě otvory pro pilku a pilník, které se vkládaly do zadní části rukojeti nože. Ta byla vyrobena z vulkanizované pryže s označením 137, údajně byla dovážena z Kuby. Aby nůž neklouzal v ruce, byla rukojeť zdrsněna drobnými drážkami.
Nůž si za dobu své existence získal mezi vojáky velkou popularitu. Když v roce 1989 s pádem komunismu skončilo i nesmyslné utajování, bylo možné ho nabídnout i pro civilní trh, již ale s logem výrobce. Tento „civilní“ UTON se od původního liší kromě loga ještě materiálem pro rukojeť, kdy původní tvrdá pryž je nahrazena měkčí, více zdrsněnou gumovou rukojetí.
Od roku 1989 vznikaly také limitované edice UTONu, vyrobené buďto speciálně pro některé jednotky anebo pro významné historické příležitosti. Tu zatím poslední limitovanou sérii Mikov vyslal z Mikulášovic v roce 2018 ke 100. výročí vzniku Československa.