Jak se Mikulášovice staly centrem nožířství v českých zemích
15. února 2019
Letos to bude 225 let, když v Mikulášovicích, které se tehdy nazývaly Nixdorf, vznikla první továrna na nože, hlavničky k dýmkám, pilníky, srpy, kosy i váčky na tabák. Srdce takzvaného Českého Švýcarska tehdy udělalo další krok k tomu, aby se mu o pár let později začalo předzdívat český Solingen. Muž, který za tím vším stál, byl zdejší občan Ignaz Rösler.
Narodil se v 1. srpna 1765. Vyučil se kupcem, nějaký čas žil ve Vídni. Živil se jako obchodník, ale nebyl příliš úspěšný. Jeho současníci ho charakterizovali jako odvážného, ale také zbrklého a konfliktního člověka, který na druhé lidi nebral žádné velké ohledy a dokázal jít tvrdě za svým rozhodnutím.
Zabýval se výrobou stuh, prodával dřevo, obilí a dovážel z Polska kořalku. Kolem roku 1794 k tomu pak přidal i broušení a výrobu nožů a skalpelů. Protože nebyl nožířem, najal si na to odborníky, kteří v kraji žili, a broušením nožů se po domech tradičně zabývali. Nejvíce mu pomohl kovářský mistr Anton Weber, schopný odborník, avšak bez obchodního ducha.
Továrna měla už v roce 1811 měla kolem stovky zaměstnanců, za necelých deset let poté už dvojnásobek. Po čase zřídila pobočky v Brně a ve Vídni a začala ohrožovat zavedené vídeňské nožíře. To Ignazovi způsobovalo potíže, musel čelit intrikám, ale díky své obchodní tvrdosti vše zvládl a firma přežila.
V roce 1819 pak dosáhl i povýšení do šlechtického stavu a dostal titul „Edler von Ehrenstahl”. V osobním životě však příliš šťastný nebyl, jeho děti mu zemřely v mládí. Prodělal mrtvici a to poznamenalo i jeho duševní zdraví. Továrnu po něm zdědil synovec Josef Emanuel Fischer společně s dalšími synovci Franzem Fischerem, Josefem Röslerem a Aloisem Röslerem.
Jeho náhrobek najdeme v Mikulášovicích u zdi kostela svatého Mikuláše.
Nejstarším nožem, který Mikulášovická továrna stále vyrábí, je proslulá Rybička, které se budeme věnovat někdy příště.